Informace o kamerách

Jako důležitou věc považujeme ihned na začátku textu zmínit informaci, že kamery neobsahují záznamové zařízení a žádná z kamer nezobrazuje osobní údaje! Účel kamer je pouze pro sledování počasí a části krajiny, nikoli ke sledování osob či k jejich indetifikaci. V rámci kamer provozovaných na stanici Frýdlant-Předměstí se jedná o vyvážené snímání 50/50, tzn. vyvážený záběr v poměru obloha/krajina.

K pořizování snímků o počasí se používají kamery ve vysokém rozlišení. Kamery vlastní různé organizace, města nebo jednotlivci. Jedná se především o zařízení typu IP kamer nebo digitálních fotoaparátů. ČHMÚ v sekci webových kamer využívá právě zmíněné fotoaparáty, které pořizují snímky v intervalech 10 minut. Pořízené fotografie lze následně zobrazit v archivu až 3 dny zpětně. Cena pořízení takové kamery vychází v rámci provedení mezi 20-30 tis. kč.

Na meteorologické stanici Frýdlant-Předměstí jsme na samém začátku měření tj. rok 2011 využívali klasické webové kamery, které byly připojené přes USB k počítači. Jednalo se o webové kamery Microsoft HD5000 a Microsoft Lifecam Studio. Snímky z první kamery nebyly až tak kvalitní, jak jsme očekávali, byť pro použití snímání počasí byla kamera ucházející v poměru cena/výkon. Druhá kamera - Microsoft Lifecam Studio už měla fotografie výrazně lepší.. Problematické bylo připojení kamer k pc, které bylo řešené přes 15-20 m USB repeater. Další fází bylo pořízení digitálního fotoaparátu Canon G7-8?, který poskytoval přes den pěkné snímky ale na straně druhé, neměl jsem čím fotit venku, což mě osobně přišla velká škoda.

Webkamery RPI

V průběhu času, zkoušek pokus x omyl a s postupným vývojem technologií ve světě, jsme začali používat webové kamery s mini pc Raspberry Pi. K původně jedné kameře tak přibyla druhá a tím jsme pokryli snímání od JV po JZ stranu. Interval záznamu byl 1-2 minuty. Kamery v provedení Raspberry Pi měly rozlišení 5Mpix a úhel záběru činil cca 80°. Později jsme vyzkoušeli i nový 8Mpix senzor (ale čip zhotovil jiný výrobce Sony místo OmniVision) - výsledek byl takový, že sice senzor měl být lepší, tím pádem i obrázek z kamery. Webkamery RPIObraz byl však mizerný, snímky rozmazané atp. Ještě v ten samý den, došlo k navrácení původní kamery. Později ve spolupráci s městem Hejnice a společností FDLnet.CZ, jsme zapojili kameru i v Hejnicích, která snímala zdejší náměstí s klášterem a Jizerkami. V Hejnicích však panovaly pro kameru tak extrémní povětrnostní podmínky, že ani ve vyhřívaném krytu nepřežila déle než 1 rok. Z tohoto důvodu jsme přemýšleli na náhradních řešeních...

Výsledkem bylo pořízení zcela jiné kamery. Zakoupily se modely značky Hikvision s úhlem záběru 79° ve Frýdlantu a 102° v Hejnicích. Nejdříve se tedy měnilo zařízení v Hejnicích a vzápětí i ve Frýdlantu. Aktuální interval snímaní je nastavený na 5 minut. Na výsledek snímání se můžete podívat zde Přehled kamer. Velké poděkování za spolupráci a realizaci patří společnosti FDLnet.CZ a městu Hejnice.

Fotografie kamer na stanici

Hikvision Webkamery RPI