O meteorologické stanici Frýdlant

Meteorologická stanice je umístěná v severočeském městečku Frýdlant v nadmořské výšce 320 m. K měření používáme stanici Davis Vantage Pro2 se solárním senzorem. Stanice se všemi přístroji je přidělaná na 8 metrů vysokém stožáru. Jako ochrana teplotního čidla před slunečním zářením slouží radiační kryt od firmy Meteoservis - MetCover 3B, díky tomuto krytu dosahujeme velmi přesných měření teploty vzduchu. Měření hodnot o počasí provádíme v těchto výškách: Teplota a vlhkost vzduchu 2 m, sekaný trávník, srážky 1 m, solární záření 4-5 m, rychlost větru 8 m.

Umístění staniceUmístění staniceUmístění stanice

Pro odesílání a zobrazení dat na webových stránkách používáme program Cumulus. Interval aktualizace dat je 5 vteřin, grafy jsou aktualizovány každých 5 minut. Hlavní přijímací jednotka (konsole), je připojená k netbooku a tak je možné celý systém na nějaký čas při výpadku proudu zálohovat.

KrytRadiační krytRadiační krytRadiační kryt

Protože k přenosu dat na webové stránky využíváme internetového připojení, tak je možné, že při silných bouřkách, kdy dochází k výpadkům připojení, nemusí být data po nějaký čas aktuální. Po obnovení spojení se data opět načtou.

Vnitřní jednotka Měření srážek ISS

Co měříme na meteorologické stanici:

Teplota vzduchu (°C)

Vlhkost vzduchu (%)

Relativní a absolutní tlak vzduchu (hPa)

Rychlost a směr větru (m/s, km/h atd.) - prostřednictvím ultrasonického anemometru HY-WDC2DVSE (od 31.1.2021), a od 10.3.2021 měříme senzorem HY-SA3E

Srážky (dešťové i sněhové), intenzitu srážek (mm, mm/hod)

Solární záření - intezitu slun. záření a délku slunečního svitu v hod.

UV záření - partnerem projektu "Měření UV záření" je MĚSTO FRÝDLANT (od 14.10.2017)

Teplotu půdy, vlhkost půdy a listů v těchto půdních horizontech 10, 20, 50 a 100 cm. Partnerem projektu "Pořízení stanice teploty, vlhkosti půdy a listů" je MĚSTO FRÝDLANT (od 20.10.2018)

Přízemní teplotu v 5 cm nad zemí a teplotu půdy v hloubce 5 cm (od 7.11.2020)

Kvalitu vzduchu - množství prachových částic PM1, PM2.5, PM10 (ug/m3), (od 30.9.2017)

Detekce blesků - od 12.9.2018 detekujeme na stanici Frýdlant blesky na zapůjčeném detektoru blesků od společnosti METEOPRESS

Jaké kamery používáme:

30.6.2018 - proběhla výměna obou kamer RPI na meteostanici Frýdlant za typ Hikvision s úhlem záběru 79°, software pro zobrazení obrázků zhotovil Bc. Josef Jebavý, partnerem projektu se stala firma FDLnet.CZ - Váš poskytovatel telekomunikačních služeb.

AQI senzor Senzor solární radiace Webkamery RPI UV senzor

O této stránce

Informace o šablonách AJAX jsem nalezl na stránce pana Ing. Miloše Jiříka, který podotýkám jako jediný je ochotný odpovědět na dotazy ohledně funkčnosti stránek a mnoho dalšího, za což jsem mu velice vděčný a takový vstřícný přístup velmi chválím. Sám jako provozovatel meteorologické stanice zastávám názor, že bychom si jako nadšenci v oblasti sledování počasí měli vyměňovat poznatky a rady a zkrátka nehrát si jen na svém písečku. Amatérská meteorologická stanice Nová Paka OK5AW.

Tato šablona stránek byla vytvořena CarterLake.org a s PHP konverzí od Saratoga-Weather.org.
Zvláštní poděkování patří Kevinovi Reedovi TNET Weather za práci na originálních Carterlake šablonách, a za tvorbu PHP designu pro běžné PHP stránky.
Poděkování patří i Mikeovi Challisovi Long Beach WA za jeho tvorbu generátoru větrné růžice a za přepínač šablon/stylů CSS.
Další zvláštní poděkování patří Kenu True Saratoga-Weather.org pro zobrazení vývoje počasí v AJAX, zobrazovací panel a za návrh stránek TNET Weather pro tento web