Stanice pro detekci blesků v síti BLITZORTUNG


AntenaNa meteteorologické stanici Frýdlant-Předměstí bylo dne 12.9.2018 ve spolupráci se společností METEOPRESS nainstalováno zařízení, které umí detekovat blesky. "Detektory blesků BLITZORTUNG, které METEOPRESS používá, fungují na tzv. principu TOA (základní metoda určování polohy v pozemních sítích na principu měření doby šíření signálů. Z rozdílu času příchodu signálu a známé polohy jednotlivých detektorů pak můžeme spočítat polohu."

ServerV rámci rozšiřování své sítě hledá Meteopress další vhodné lokality pro umístění zařízení. Když je zařízení nainstalováno, tak se sledují jeho výstupy, zda mají požadovanou kvalitu. A co takový detektor potřebuje vlastně k provozu? Především elektřinu, stabilní internet a pevnou IP adresu.

Jak si detektor umístěný ve Frýdlantu vede, můžete vidět zde níže v grafech nebo přímo na webu bleskoměrné sítě BLITZORTUNG.

(Zařízení je jinak velmi citlivé na šumy v okolí, dokáže zachytit sekačku na trávu, neodrušený starý TV spotřebič a podobně).

Aktuální data z bleskoměrné sítě - stanice Frýdlant-Předměstí

https://images.lightningmaps.org/blitzortung/europe/index.php?graph_statistics=ratio&lang=cz&bo_station_id=49279 https://images.lightningmaps.org/blitzortung/europe/index.php?graph_statistics=strikes&lang=cz&bo_station_id=49279 https://images.lightningmaps.org/blitzortung/europe/index.php?graph_statistics=ratio_distance&lang=cz&bo_station_id=49279 https://images.lightningmaps.org/blitzortung/europe/index.php?graph_statistics=ratio_bearing&lang=cz&bo_station_id=49279